Czym trują nas samochody z wyciętymi filtrami cząstek stałych DPF/FAP

Zanieczyszczanie powietrza przez samochód z wyciętym filtrem cząstek stałych DPF

W dobie ogólnego skażenia środowiska naturalnego, postępującego wraz z rozwojem cywilizacji, szczególnie istotnym zagrożeniem stały się spaliny samochodowe. Skala problemu stała się o tyle dramatyczna, że samochodów z wyciętymi filtrami DPF/FAP zamiast ubywać – wciąż przybywa.

Sytuacja prawna w kontekście usuwania filtrów cząstek stałych stale się zaostrza. Kierowcy karani są wysokimi mandatami, zabierane są dowody rejestracyjne oraz samochody z usuniętymi filtrami nie przechodzą przeglądów rejestracyjnych.

Niestety większość właścicieli z silnikami wyposażonymi w filtry cząstek stałych patrzy wyłącznie na swój portfel i pozornie próbuje zaoszczędzić pieniądze, błędnie myśląc, że usunięcie filtra pozwoli im uniknąć problemów związanych z posiadaniem tych filtrów.

W rzeczywistości jednak, wycięcie DPF/FAP to dopiero początek problemów nie tylko wobec litery prawa i pod względem występowania poważnych awarii jednostek napędowych, a przede wszystkim potwornie zanieczyszczonym powietrzem, którym oddychamy my wszyscy, w tym również nasze dzieci, które ze względu na słabo rozwiniętą odporność – jeszcze bardziej narażone są na choroby cywilizacyjne względem osób dorosłych.

Jakie substancje szkodliwe znajdują się w spalinach

Filtry DPF/FAP zaprojektowane zostały w taki sposób, aby ograniczać emisję trujących nas związków chemicznych powstających w procesie spalania paliwa, a nie jak wielu kierowców myśli – na złość użytkownikom. Odpowiednie użytkowanie samochodu z filtrem cząstek stałych pozwala uniknąć napraw i awaryjności filtra, natomiast jego wycięcie – w skrócie – grozi śmiercią.

Poniżej znajduje się lista związków chemicznych powstających w wyniku spalania paliwa:

Kumulacja w organizmie wszystkich składowych spalin samochodowych pochodzących z pojazdów z usuniętym DPF/FAP przez lata, prowadzi do występowania coraz bardziej niebezpiecznych i nieuleczalnych chorób cywilizacyjnych.

Według badań, spaliny samochodowe przyczyniają się w ponad 60% do występowania zachorowalności na raka, który w szczególności dzisiaj zbiera śmiertelne żniwo zarówno wśród dorosłych, jak również dzieci.

Pamiętajmy, że wycinając filtr cząstek stałych jesteśmy współwinni zatruwania życia i zdrowia nie tylko innych ludzi, ale przede wszystkim swojego i swoich bliskich. Dlatego jeżeli jeszcze zastanawiasz się nad usunięciem filtra cząstek stałych z Twojego samochodu – przemyśl to raz jeszcze i nie dokładaj cegiełki do zbiorowego holocaustu, bo w przeciwnym wypadku zamiast cieszyć się zdrowiem i szczęściem Twoich bliskich, będziesz patrzył jak odchodzą z tego świata zatruci Twoim własnym brakiem wyobraźni.